W piątek (21 września) nasza społeczność włączyła się do ogólnoświatowej akcji „Sprzątania świata”. Czynny udział wzięli tutaj uczniowie szkoły, ale także przedszkolaki!

Sprzątanie Świata  (Clean Up the World) to nazwa międzynarodowej kampanii, odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem, ważniejszym niż usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Akcja „sprzątanie świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się tam w 1989 roku, wówczas 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jego uczestników co roku rośnie.

W Polsce akcja odbywa się, co roku, począwszy od 1994 r. Krajowym patronem koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W tym roku obchodzimy 25-lecie akcji „Sprzątanie Świata – Polska”  pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Bieżąca edycja odbywała się w dniach 21 – 23 września.

Celem tegorocznego przedsięwzięcia było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

W ramach akcji dzieci z naszej szkoły zajęły się porządkowaniem terenów wokół budynków Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10. Zbierano więc wszelkie odpady, ale także grabiono liście wszak zaczęła się jesień, a więc tego typu porządki trzeba będzie w najbliższym czasie wykonywać dość często. W tym miejscu dziękujemy p. Ilonie Bajcer (nauczyciel biologii) za dostarczenie specjalnych worków oraz rękawiczek ochronnych dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia.

Skoro w tym roku najważniejsza kwestia to selektywna zbiórka odpadów to bardzo ciekawy sposób na przypomnienie wszystkim o kolorach worków (kubłów) do składowania szkła, plastiku, makulatury czy odpadów zielonych wymyśliły dziewczyny z klasy VI B. Przygotowały one na ten dzień elementy strojów wykonane właśnie z worków o odpowiednich kolorach. Ponadto wielu uczniów i nauczycieli ubrało tego dnia bluzy czy koszulki w kolorach niebieskim, zielonym, żółtym czy brązowym. Dobrze, że byliśmy razem!