12 MAJ –  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIARKI

 12 MAJA –   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIARKI

 

Tydzień temu ogłosiłyśmy   konkurs  dla uczniów i wychowanków naszej szkoły.

Dziś podsumowanie. Nadesłano 4 prace. Autorami są:

Asia Gutowska, Ela Gutowska, Tosia Salamon, Oskar Perduta

GRATULUJEMY WAM  WSZYSTKIM!

WSZYSTKIE PRACE PIĘKNE!  WSZYSTKIE WYRÓŻNIONE!

Nagrody i dyplomy  dla Was przekażemy  w najbliższym czasie.

A poniżej prezentujemy  nadesłane prace oraz kilka informacji o zawodzie pielęgniarki ,
bo dziś właśnie taki dzień.

Pielęgniarki towarzyszą człowiekowi od chwili jego narodzin, aż po śmierć. Spotykamy je w ośrodkach zdrowia, w szpitalnych salach, na blokach operacyjnych, w szkołach, w zakładach opiekuńczo – leczniczych, hospicjach, sanatoriach, a gdy zajdzie taka potrzeba, również w domu chorego.

Pielęgniarstwo to jeden z najtrudniejszych, najbardziej odpowiedzialnych,

 ale również jeden z najpiękniejszych zawodów.

 • To zawód wymagający odwagi, pogody ducha, radzenia sobie w czasem niełatwych sytuacjach.
 • Praca pielęgniarki polega na ciągłym towarzyszeniu człowiekowi w jego cierpieniu, w jego doli

i nie doli, przy narodzinach i umieraniu. Nie jest to służba łatwa gdyż wiąże się z koniecznością przełamywania własnych słabości i niechęci.

 • Jest to zawód, w którym szkolne umiejętności mieszają się z powołaniem a wiedza podręcznikowa z wielkim sercem, potrzebą niesienia pomocy, ulgi i miłości drugiemu człowiekowi. Pielęgniarka przez swoją obecność, łagodność i wyrozumiałość przy wykonywaniu czynności wymagającej wielkiej delikatności pokrzepia, uspokaja, ofiarując choremu ciepło, niejednokrotnie zastępuje rodzinę i ognisko domowe.

 

DLACZEGO  JEDNAK  WARTO WYBRAĆ TEN ZAWÓD?   MOŻE TO CIĘ PRZEKONA?

 1. Bo  niesiemy  pomoc drugiemu człowiekowi.Pielęgniarki pomagają ludziom rannym, chorym ,słabym w najtrudniejszych momentach  ich życia bo  lubią pomagać i robią to zawodowo. Uchodzą często za osoby o złotym sercu i często takimi są.
 2. W nagrodę uśmiech. W mało której profesji nagrodą jest szczery uśmiech pacjenta, uśmiech prawdziwej wdzięczności. Czyż może być lepsza nagroda za pracę wykonaną z poświęceniem.
 3. Codzienny kontakt z ludźmi. Dla wielu pielęgniarek nieustający korowód pacjentów, ich rodzin oraz lekarzy to element codzienności. Niezależnie od powołania do pracy w tym zawodzie, pielęgniarki są prawdziwymi ekspertami w radzeniu sobie z ludźmi.
 4. Nowe wyzwania. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy ,każdy dzień pracy to nowe wyzwania .Dla osób ceniących sobie zmienność jest to niewątpliwy atut, stąd chyba żadna pielęgniarka nie może powiedzieć, że jej praca jest nudna.
 5. Zaufanie. Pielęgniarki to zawód cieszący się powszechnym zaufaniem. Kto jak nie one codziennie rozmawiają z pacjentami, wysłuchują ich zwierzeń, odpowiadają na ich potrzeby i zawsze wyciąga pomocną dłoń?
  To również niezwykle ważna w przypadku pracy w dziećmi. Bez wzbudzenia zaufania trudno w ogóle nawiązać pozytywną relację, tak potrzebną maluchom w stresującej dla nich sytuacji. To zadanie dla naprawdę odpowiedzialnych osób.
 6. Brakuje  pielęgniarek.
  Pielęgniarka to poszukiwana specjalistka. Społeczeństwo coraz bardziej się starzeje.  W takich sytuacjach fachowej pomocy nie da się przecenić.

Bycie pielęgniarką to przyszłościowa praca, która zapewne  będzie coraz bardziej doceniana,  czego dziś doświadczamy w dobie pandemii.

 

Jeżeli lubisz pomagać masz dużo empatii, lubisz kontakt z drugim człowiekiem, nie bój się. Odważnie  wybierz zawód pielęgniarki.

Drodzy uczniowie, serdecznie Was pozdrawiam!

 

Proszę uważajcie na siebie i swoich najbliższych.

Przestrzegajcie zasad higieny, stosujcie się do

zaleceń Ministra  Zdrowia. Wysypiajcie się,

zdrowo odżywiajcie, bezpiecznie korzystajcie ze spacerów

 i uśmiechajcie się do siebie, pomimo maseczek.

 Wspierajciesię wzajemnie w tym nowym i niełatwym dla nas

czasie pandemii.

Myślę o Was ciepło i serdecznie pozdrawiam .

Mam nadzieję, że zobaczymy się wkrótce.

Pozdrawiam  BożenaKołodziej

NZOZ”Szkol-Med.”S.C.

 

https://www.who.int/news-room/campaigns/year-of-the-nurse-and-the-midwife-2020